STRAWCZYNADA 2017
I STRAWCZYŃSKA ZADYCHA

Choć pogoda nie była zbyt sprzyjająca, to podczas STRAWCZYNADY 2017 zabawa była znakomita. Święto Gminy Strawczyn - zorganizowane przez Samorządowe Centrum Kultury i Sportu w Strawczynie odbyło się 19 i 20 sierpnia 2017 roku na terenie Centrum Sportowo-Rekreacyjnego OLIMPIC w Strawczynku.

Imprezę rozpoczęliśmy w sobotę o godz. 15:00. Deszcz wystraszył kandydatki do wyborów Miss Lata, ale aura nie zniechęciła dziewczynek, które wystartowały w wyborach Małej Miss. Dzieci dzielnie prezentowały swoje talenty i odpowiadały na pytania jury w składzie: Wiktoria Jabłońska (Miss Lata Strawczyn 2016), Magdalena Wawrzeńczyk (OLIMPIC Dance Studio) oraz Dariusz Trzebiński (przedstawiciel publiczności). Tytuł Małej Miss zdobyła Daria Foksa z Miedzianej Góry, a Miss Publiczności wybrana została Nikola Ziętal z Kielc.

galeria zdjęć>>

Swoje stoiska zaprezentowały Policja oraz Wojsko. Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach zaprezentowali policyjne radiowozy i motocykle, a każdy chętny mógł sprawdzić działanie alko- i narkogogli. Z kolei żołnierze z jednostki na Bukówce zaprezentowali sprzęt wojskowy, w tym auto patrolu saperskiego.

Od godz. 16:00 stadion w Strawczynku zapełniali powoli biegacze, którzy szykowali się do biegu ulicznego na 10 km - Strawczyńska Zadycha. Każdy uczestnik odebrał w biurze zawodów pakiet startowy oraz koszulkę, następnie profesjonalną rozgrzewkę przed sceną poprowadziła Karolina Majchrzyk - trenerka fitness prowadząca zajęcia aerobiku w Centrum OLIMPIC. O godz. 18:00 sygnał do startu dla 195 zawodników dał dyrektor imprezy - Łukasz Woźniak. Pomimo deszczu wszyscy dobiegali na metę z uśmiechem. Trasa nie miała zbyt licznych podbiegów i wielu zawodników pobiło swoje rekordy życiowe. Najszybszy był Dawid Kubiec, który pokonał atestowany przez Polski Związek Lekkiej Atletyki dystans 10 km w zaledwie 32 min. i 8 sek. Każdy biegacz otrzymał na mecie pamiątkowy medal oraz posiłek regeneracyjny. Po chwili przerwy odbyła się najprzyjemniejsza część imprezy, czyli dekoracja zwycięzców. Każdy otrzymał puchar oraz nagrody rzeczowe, które wręczyli wójt Tadeusz Tkaczyk, dyrektor SCKiS Maciej Lewandowski oraz dyrektor Biegu Łukasz Woźniak:

Kategoria Open Kobiet
1. Sabina Jarząbek (38 min. 35 sek.).
2. Olga Pierzak (42 min. 11 sek.).
3. Wioletta Kierczyńska (43 min. 9 sek.).

Kategoria Open Mężczyzn
1. Dawid Kubiec (32 min. 8 sek.).
2. Sylwester Lepiarz (32 min. 19 sek.).
3. Tomasz Biskupski (32 min. 25 sek.).

Kategorie wiekowe:
K20
1. Sabina Jarząbek (38 min. 35 sek.).
2. Olga Pierzak (42 min. 11 sek.).
3. Wioletta Król (45 min. 30 sek.).
K30
1. Lidia Czarnecka (44 min. 27 sek.).
2. Aneta Kornecka-Cielibała (47 min. 26 sek.)
3. Magdalena Sobura (50 min. 48 sek.).
K40
1. Wioletta Kierczyńska (43 min. 9 sek.).
2. Joanna Duda (44 min. 57 sek.).
3. Agnieszka Mazur (51 min. 14 sek.).
K50+
1. Danuta Adamczyk (1 h 3 min. 8 sek.).
M20
1. Sylwester Lepiarz (32 min. 19 sek.).
2. Tomasz Biskupski (32 min. 25 sek.).
3. Aleksander Dragan (33 min. 46 sek.).
M30
1. Dawid Kubiec (32 min. 8 sek.).
2. Rafał Czarnecki (35 min. 13 sek.)
3. Piotr Wijata (35 min. 22 sek.).
M40
1. Radek Gozdek (36 min. 5 sek.).
2. Wojciech Bryja (38 min. 23 sek.).
3. Dariusz Jakubczyk (38 min. 24 sek.).
M50
1. Tomasz Szymkiewicz (41 min. 33 sek.)
2. Sylwester Konieczny (47 min. 0 sek.)
3. Konrad Luściński (47 min. 31 sek.).
M60+
1. Bogusław Czarnecki (49 min. 28 sek.).
2. Stanisław Krężołek (54 min. 12 sek.).
3. Zbigniew Szkurłat (59 min. 41 sek.).

Wyróżnieni zostali także najstarsi zawodnicy: Danuta Adamczyk i Zbigniew Szkurłat. W klasyfikacji drużynowej zwyciężył Woźniak Running Team, drugie miejsce zajęła drużyna Biegnę, żeby Bartek mógł biegać, a trzecie CTF Kielce. Wszystkim serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że zobaczymy się za rok, na II Strawczyńskiej Zadysze.

Strawczyńska Zadycha - klasyfikacja końcowa>>

Strawczyńska Zadycha - galeria zdjęć>>

Udekorowani zostali także zwycięzcy zorganizowanego przez SCKiS Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Strawczyn. Od początku lipca siedem drużyn rywalizowało na stadionie OLIMPIC. Najlepsza okazała się drużyna ze Strawczynka, która w finale pokonała zespół ZW NSZZ Policjantów. Na trzecim stopniu podium stanęła drużyna Realu Łaziska, a czwarte miejsce zajął zespół z Chełmiec. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe puchary oraz nagrody rzeczowe, które wręczył wójt Tadeusz Tkaczyk oraz organizator rozgrywek - Bogdan Woźniak. Wyróżnienia otrzymali również Jacek Szafarczyk (najlepszy zawodnik) oraz Dawid Piwko (najlepszy bramkarz).

Po godzinie 20:00 na strawczynadowej scenie zagościł zespół Anielski Orszak, który rozgrzał publikę przebojami rockowymi oraz hitami disco polo w rockowych aranżacjach. Tradycyjnie pierwszy dzień Strawczynady zakończył się dyskoteką pod gwiazdami, którą poprowadzili DJ Tito oraz DJ Alan.

Niedziela również nie rozpieszczała pogodą, jednak opady deszczu nie zniechęciły mieszkańców Strawczyna i okolic, którzy licznie przybyli na stadion w Strawczynku. Już o 11:00 rozpoczęła się akcja Krew Darem Życia. Pracownicy kieleckiej Stacji Krwiodawstwa czekali na honorowych dawców krwi, których w tym roku było aż 69 osób. Wszystkim serdecznie dziękujemy za „dar serca”.

O godz. 12:30 rozpoczęła się główna, uroczysta część Strawczynady, czyli Msza świta oraz Dożynki Gminne. Mszę koncelebrowali księża Tadeusz Szot, Stanisław Picheta oraz Damian Wojdyła, a oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta ze Strawczyna. Po mszy na scenie pojawili się starostowie tegorocznych dożynek - Zbigniew i Wioletta Prokop z Promnika, którzy poprosili księży o poświęcenie tegorocznych plonów oraz podarowali gospodarzowi gminy chleb i winogrona. Poświęcone chleby rozdane zostały przez strażaków uczestnikom uroczystości. Dożynkowe wieńce, przygotowane przez sołectwa Promnik i Chełmce oraz pracownice SCKiS wraz z sołectwem Strawczynek, zostały „obśpiewane” przez zespół Swojaki ze Strawczyna. Po krótkim przemówieniu wójta Tadeusza Tkaczyka głos zabrali zaproszeni goście: burmistrz Morawicy Marian Buras, wójt gmin Piekoszów Zbigniew Piątek, burmistrz ukraińskiego Chodorowa Oleh Kocowskyj oraz burmistrz niemieckiego Falkenstein Marco Siegemund.

Po części dożynkowej wójt Tadeusz Tkaczyk wręczył nagrodę „Zasłużony dla Gminy Strawczyn w 2017 roku” Łukaszowi Woźniakowi oraz nagrodę „Jodła” Tomaszowi Klimkiewiczowi, właścicielowi Ośrodka Rehabilitacji dla Dzieci i Młodzieży „Złota Rybka” w Oblęgorze. Lokalna Grupa Działania Dorzecze Bobrzy Nagrodę Bobra przyznało Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Na zakończenie oficjalnej części Strawczynady swoje wyróżnienia wręczyła także Fundacja im. Stefana Żeromskiego.

Część muzyczną rozpoczęła zespoły ludowe. Na scenie kolejno zaprezentowały się zespoły z Ukrainy, Swojaki ze Strawczyna oraz Piekoszowianie. Następnie wystąpili tancerze z OLIMPIC Dance Studio prowadzonego przez SCKiS oraz Orkiestra Dęta ze Strawczyna pod batutą kapelmistrza Michała Leśnika. Do tańca i wspólnej zabawy porwał publiczność zespół Braters, który zaprezentował własne utwory oraz hity muzyki disco polo. Chwilę wytchnienia od tańca dał Teatr na Walizkach z Wrocławia, który spektaklem „Błazenologia” rozbawił publiczność do łez.

Na parkingu przed pływalnią OLIMPIC na najmłodszych (i nie tylko) czekało wesołe miasteczko oraz kramy z zabawkami i słodyczami, a smakosze mogli spróbować tradycyjnych potraw na stoiskach przygotowanych przez sołectwa Strawczyn, Oblęgór i Stowarzyszenia Jagienka z Oblęgorka.

O godz. 19:00 sceną zawładnęła Elena Rutkowska z zespołem Cygańskie Czary, która przeniosła wszystkich swoim muzyczno-tanecznym widowiskiem w świat pełen orientalnej zmysłowości, cygańskiego temperamentu i finezji hiszpańskiego flamenco. Wirujące tancerki w barwnych strojach rozgoniły chmury i w końcu można było bawić się bez deszczu. Na chwilę nawet pojawiło się słońce… O 20:00 do wspólnej zabawy porwał publiczność zespół Playboys. Wszyscy wspólnie bawili się w rytm przebojów takich jak „Lejde”, „Zwariowałem”, czy „Fajna jest ta dziewczyna”. Po koncercie artyści chętnie pozowali do wspólnych zdjęć i rozdawali autografy. Gwiazdą wieczoru był Czadoman. Chyba nie było na widowni osoby, która nie znała przebojów tego artysty: „Ruda tańczy jak szalona” i „Chodź na kolana” zostały odśpiewane i wykrzyczane przez setki gardeł. Strawczynadę tradycyjnie zakończył pokaz sztucznych ogni ufundowany przez firmę Defro z Rudy Strawczyńskiej.

Strawczynada oraz bieg Strawczyńska Zadycha nie odbyły by się bez pomocy licznych sponsorów, którzy wsparli organizację tych imprez finansowo oraz rzeczowo:
Apteka „Na Szkolnej” Strawczyn, Bank Spółdzielczy w Łopusznie oddział Strawczyn, BUDOTRANS Ruda Strawczyńska, Carrefour Express Strawczyn, Centrum Psychoterapii i Rozwoju Osobistego Empatia Kielce, Decathlon Kielce, Defro Sp. z o.o. Ruda Strawczyńska, EMI LUX Instytut Kosmetyki Kielce, FUH MIJOMAR Strawczynek, Hotel Restauracja Szafranowy Dwór Strawczynek, Jas.Auto Strawczyn, Lasy Państwowe, Max Medical - Centrum Rehabilitacji Kielce, Mechanika Samochodowa MARIO CAR Kostomłoty Drugie, Monika Jabłońska, Ośrodek Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży „Złota Rybka”, PH Emeks Promnik, PHU „Daw-Trans” Kostomłoty Drugie, PHU Foks Hucisko, Piekarnia Angelina Kielce, Promedica Centrum Zdrowia Kielce, Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. w Kielcach, PUPH Jarosław Zapała Oblęgorek, Restauracja Syrenka Strawczynek, Salon Komputerowy Enterkom Ruda Strawczyńska, Sklep „U Bogusi” Strawczyn, SPORTPOWER Odżywki dla sportowców Kielce, Stacja Paliw Strawczyn, Usługi Ubezpieczeniowe Ewa Sidło Piekoszów, Zakład optyczny OPTI Kielce, Zakład piekarniczo-cukierniczy „Kosińscy” Piekoszów, Zakład Piekarniczy „Majka” Piekoszów, ZBU Grzegorz Poświat Strawczynek, ZHU Wiesław Gaweł Oblęgór, ZPH Grodmet Strawczynek, ZPHU ”Defro” Ruda Strawczyńska, ZPHU Tomasz Picheta Ruda Strawczyńska, ZPHU. DREW-KOM Strawczyn.

Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy za wsparcie w organizacji święta Gminy Strawczyn - STRAWCZYNADA 2017.

Czerwiec 2017
Pn Wt Śr Cz Pt Sb
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30


partnerzy

Strona Internetowa wspólfinansowana jest ze środów Unii Europejskiej
w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 - 2013
basen kielce, rekreacja w kielcach, kryta pływalnia, zajecia z plywania, pływalnia kielce, plywalnia strawczyn, olimpic    *** realizacja 2011 by Promoart ***